Google Fan Webmaster Forumu

Geri git   Google Fan Webmaster Forumu > Hi Tech & Teknoloji Güncel > Bilişim Kitapları

Bilişim Kitapları Türkçe olarak satışa çıkan bilişim teknolojileri ile ilgili kitap tanıtımları, okuyucu yorumları, görsel eğitim setleri yorumları...

Seçenekler Stil
  #1  
Okunmamış 04.07.2014, 01:59
 
Tekirdağ Şubesi
Yaş: 24
Mesajlar: 74
Konular: 74
Ticaret Sayısı: (0)
Aktiflik: 0 / 163
Standart Bilişim Güvenliği

(Computer & Network Security, Information Security)
"Computer Security Principles and Practice", 2/E, William Stallings Lawrie Brown, Prentice Hall, 2012, ISBN: 9780132775069
Lisans seviyesinde Bilgisayar ve ağ güvenliği dersleri için son derece ideal bir kitaptır. Neredeyse bilişim güvenliğinin tüm ana konuları içerilmiştir. Ama bilişim güvenliğinin tek bir kitapta kapsanması diye bir şey olamaz. Çünkü her konu son derece ayrıntılı ve geniştir. O halde bu kitapla, bilişim güvenliği konusuna iyi bir giriş yapmış oluyorsunuz. Daha sonra her özel konuya yönelik kendi kitabını bulabilirsiniz. Raflarım bu tür kitaplarla dolu. Sorun, bu kitapların ne zaman okunacağıdır. :-)

"The Seven Deadliest Network Attacks", S.Prowell, R.Kraus, M.Borkin, Syngress, 2010, USBN: 9781597495493
Ağ üzerinden gelebilecek 7 ölümcül saldırı türünü anlatan bir kitap. Bu saldırılar nedir: DoS, War dialing, Penetration testing yazılımları, protocol tunneling, spanning tree saldırıları, man-in-the-middle saldırıları, password replay saldırıları. Bu 7 konuyu başka kitaplarda da aralara sıkışmış bir şekilde bulabilirsiniz. Bu kitap ise sadece bu konuları anlatmaktadır.

Hands-On Information Security Lab Manual, 3rd Edition, 2011, Michael E. Whitman, Herbert J. Mattord, Cengage, ISBN-13: 9781435441569
Kitap adından da anlaşılacağı üzere, bir lab kitabı. İçinde teori fazla değil. Ama konular kısaca anlatılıyor ve gerekiyorsa diğer referanslara başvurmanız belirtiliyor. Bilişim güvenlik deneyleri sanal ortamda yapılmak üzere tasarlanmamış. Deneyler gerçek fiziksel makinalarda yapılıyor. Örneğin, Windows platformları için ACtive Directory kurmanız gerekiyor, vb. Deneylerin tümü hem Windows hem de Linux platformlarında yapılıyor. Linux türü olarak Open SUSE kullanılıyor. Ama herhangi bir Linux ile deneyler biraz değişiklik ile yapılabilir. Deneyler derli toplu, adım adım yapılması gerekenler şeklinde yönlendiriliyorsunuz. Bu arada bir sürü hacking veya penetration yazılım aracı ile tanışıyorsunuz. Kitabı bitirdiğinizde, INFOSEC konusuna büyük ölçüde hakim olabilirsiniz.

Live Hacking, Ali Jahangiri, [Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...], 2009
Kitap yazarın kendisi tarafından basılmış (ben de bir kitabımı kendim basıp dağıtımı da kendim gerçekleştirmiştim). Kitapta, hacking konusu tamamen pratik bir anlayışla anlatılıyor. 2009 yılı itibariyle güncel hacking/penetration tool'ları hakkında bilgi veriyor ve nasıl kullanıldıkları screen shot'larla gösteriliyor. Bilişim güvenliği derslerinde lab çalışmaları yaptıranlar veya özel sektör çalışmalarında konuyla ilgili çalışmalar yapanlara yardımcı olabilecek bir kitap. Yalnız bir sorun var. Konu hızla eskiyor. Şu anda 2013 yılındayız ve kitap basılalı 4 yıl geçmiş durumda. Bu nedenle kitaptaki bazı bilgilerin eskidiği kesin.

The Basics of Hacking and Penetration Testing, P.Engebretson, Syngress, 2011, ISBN: 9781597496551
Kitabın adından da anlaşılacağı üzere, kitap hacking/penetration konusunda başlangıç kitabı. Konuya yabancı olanları konuyla tanıştırıyor. Kitabın karakteri az çok bir önceki Live Hacking kitabına benziyor. Kullanılan tool'ların sayısı diğerine göre daha az ama bir miktar daha güncel sayılabilir (2011 vs. 2009)

Corporate Computer and Network Security, 2/E,Randy J Boyle & Raymond R. Panko, Prentice Hall, 2013, ISBN: 9780132145350
Kitap Bilgisayar mühendisliği öğrencilerinden daha çok Information Technology/MIS öğrencileri için daha uygundur. Ama bilgisayar mühendisliği öğrencileri de kitaptan yararlanabilir. Kitap çok fazla teknik ayrıntıya girmeden, bilişim güvenliği konularını yeterli düzeyde anlatmaktadır. Hatta az da olsa pratik lab'larla desteklemektedir. Kitap bilgisayar/IT eğitimlerinin 3-4. sınıflarında kullanılabilir. Teknik ayrıntıya girmek isteyenler için uygun değildir. Kitap, teknik konularla bilişim güvenliği yönetim konuları arasında denge kurma iddiasındadır. Bunu başarılı bir şekilde yaptığını düşünüyorum.

Hackers Beware, Eric Cole, New Riders Publishing, 2002, ISBN: 0-7357-1009-0
Kitabın adı hacker'lara hodri meydan diyen bir üsluptadır. Hacker saldırılarına karşı önlemleri teknik ayrıntılara girerek anlatan kitabın bazı bölümleri zaman aşımına uğramasına rağmen, hala yararlı koruma önlemleri içermektedir. Bilişim konuları ve özellikle bilişim güvenliği son derece hızlı gelişme göstermektedir. Bu nedenle çeşitli ürünler ve teknikler eskiyerek gündemden düşmektedir. Bu kitabın bazı bölümleri (özellikle Windows NT kısımları) eskimiştir. Kitabın ikinci elini Abebooks.com'dan çok ucuza bulabilirsiniz. (Internet'te gezinirken pdf'ine de rastladım).

Practical Hacking Techniques and Countermeasures, Mark D.Spivey, Auerbach Publications, 2007, ISBN: 0849370574
Bu kitap baştan sona, hacking yazılım araçlarını ve kullanılmasını pratik bir şekilde göstermektedir. Tüm gösterimler screen shot'larla adım adım anlatılmaktadır. Çalışmalar, VMware sanallaştılmış lab ortamında yapılmaktadır. Kitabın önemli bölümünden lab çalışmalarında yararlandım. Kitap yazılım araçlarını içeren CD ile birlikte gelmektedir. Eğer kitabın pdf'ini elde etmeye kalkarsanız, tabii bu CD'den mahrum olacaksınız. Çok fazla teorik kaldım, biraz da işin pratik kısmına bulaşayım, hacking tool'larını öğreneyim, diyorsanız, bu kitabı kesinlikle tavsiye ederim.

Network Intrusion Alert, A.Fadia, M.Zacharia, Course Technology, 2008, ISBN: 9781598634143
Kitap Saldırı Sezinleme sistem ve tekniklerini pratik bir anlayış ile kapsıyor. Hemen hemen hiç teori yok. Kitaptan lisans seviyesinde Bilişim Güvenliği derslerinde yararlanmak mümkün. Kitabın sonundaki 6 adet Appendix oldukça yararlı bilgiler sağlıyor: Appendix A: IDS ve IPS ürünleri listesi verilmiş. Bu listenin 2014 itibariyle tabii ki güncellenmesi lazım. Appendix B:IP header'Indaki protokoller ve isimleri verilmiş. Appendix C: Snort Open Source bir IDS yazılımı. Burada Default Snort config dosyası snort.conf hakkında bilgi veriliyor. Appendix D: IDS'lerle kullanılması gerekli özel kablonun yapısı hakkında bilgi veriliyor (one-way cable). Appendix E: Trojan port numaralarının listesi verilmiş. Bu listenin de güncellenmesi gerekiyor. Appendix F: Veri saklama ve veri ayırma/yontma teknikleri hakkında bilgi veriliyor.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

KONU: Kriptografi/Şifreleme (Cryptography)
Introduction to Cryptography with Java Applets, D.Bishop, Jones and Bartlett, 2003, ISBN: 0763722073
Kitabın en beğendiğim yanı, kriptografi algoritmalarının Java dilinde programlarla desteklenmesi. Java Applet'lerle güzel bir görsellik sağlanabiliyor. Son yıllarda algoritmaların çalışmalarının görselliğinin sağlanması, anlaşılabilirliği ve verilerin yorumlanmasını kolaylaştırıyor. Bu konu "Visualization" olarak bilinmekte.

Cryptography and Network Security: Principles and Practice, 6/E, William Stallings Prentice Hall, 2014, ISBN: 9780133354690
William Stallings'in kitaplarını övmeye gerek yok. Kendisi, Computer ve Network Security, Computer networks ve Operating Systems konularında dünya çapında uzmanlardan biri. Kitabın en güçlü yanı, hem kriptografik algoritmaları, hem matematiğini, hem de uygulamalarını içermesi.

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

KONU: Veri Haberleşmesi (Data Commonications)
Introduction to Data Communications and Networking, Wayne Tomasi, 2004, Pearson, ISBN: 9780130138286
Kitap hem veri haberleşmesini hem de ağları (networking) kapsadığı için oldukça kapsamlı. 950 sayfa dolayında. Konular son derece ayrıntılı ve derinlemesine anlatılmış. Ben kitaptan Veri Haberleşmesi dersimde yararlanıyorum. Kitabın hedef kitlesi Elektronik mühendisliği öğrencileri ama kitap konuları Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerine ağ bilgi işlemi (networking) öğretmede etkin bir şekilde kullanılabilir. Bu dersin Bilgisayar ağları dersinin zorunlu olduğu mühendislik disiplinlerinde tamamlayıcı bir ders olarak, seçimlik ders havuzunda bulunması gerektiğini düşünüyorum. Tabii böyle bir derste, Bilgisayar ağlarında kapsanan konuların kapsanmamasına dikkat edilmelidir. Her iki dersi de vermiş biri olarak, bu ayrımı rahatça yapabiliyorum.

Data Communications and Computer Networks, Prakash C.Gupta, 2006, Prentice-Hall, ISBN: 8120328469
Elimde Hindistan'da basılan kopyası var. Kitap biraz eski kalmış gibi gözükse de, eğer veri haberleşmesi ve bilgisayar ağlarının temellerini öğrenme amacındaysanız, kitap görevini layıkıyla yapıyor. Fakat içinde yeni konuları bulmayı ummayın. Kitap konuları ayrıntılı bir şekilde kapsıyor.

Digital Communication Systems Using Matlab and Simulink, D.Silage, 2009, Bookstand Publishing, ISBN: 9781589096219
Kitap daha çok Elektronik mühendisliğinde verilen sayısal haberleşme derslerine yönelik yazılmış. Modülasyon, demodülasyon, örnekleme, quantization gibi konuları Matlab simülasyonları ile öğrenmek istiyorsanız, ideal bir kitap. Ben kitaptan veri haberleşmesi dersimde kısmen yararlanıyorum.

Digital Signal Processing Using Matlab, V.K.Ingle, J.G.Proakis, Thomson, ISBN: 8131501531
Sayısal işaret işleme (DSP) benim eski emektar konum. Konu üzerinde epey vakit harcadım. Gerek teorik gerekse pratik olarak. Pratik olarak Texas Instruments TMS320 geliştirme kartları ile, assembler kullanarak programlar yazdım. Uygulama alanları olarak daha çok telekom ve konuşma işaretlerinin işlenmesi ile ilgilendim. Örneğin video işaret işleme üzerinde çalışma yapmadım. Kitap DSP konularını teorik ve pratik olarak Matlab'ı bir araç olarak kullanarak öğretiyor. Ben kitabı beğendim ve faydalı buldum. Kitaptan, veri haberleşmesi dersimde kısmen yararlanıyorum.
Alıntı ile Cevapla

Reklam
Cevapla

Tag Ekle
bilisim, guvenligi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stilİçerik sağlayıcı paylaşım sitelerinden biri olan TurkWebmasterlar.Com WebMaster Forum Adresimizde T.C.K 20.ci Madde ve 5651 Sayılı Kanun'un 4.cü maddesinin (2).ci fıkrasına göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan sorumludur. TurkWebmasterlar.Com hakkında yapılacak tüm hukuksal Şikayetler buradan iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 1 (Bir) Hafta içerisinde TurkWebmasterlar.Com yönetimi olarak tarafımızdan gereken işlemler yapılacak ve Avukatlarımız size dönüş yapacaktır.